A kiviteli terv kötelező elkészíttetésének eseteit a 191/2009. (IX. 15.) Korm. rendelet IV. fejezet 22. § (3) és (4) bekezdése határozza meg. A jogszabály kimondja, hogy teljeskörű (az összes szakágat magában foglaló) kiviteli tervet kell készíteni, ha
- 300 m2 szintterületnél nagyobb az építmény
- három beépített szinttel rendelkezik (pl. pince+földszint+tetőtér)
- 1000 m3 bruttó térfogatú
- 7,5 m építménymagasság
- 1,5 m támfalmagasságot meghaladjuk
- a tartószerkezet támaszköze 5,4 méter vagy azt meghaladja
- az épület tartószerkezete vagy annak elemei monolit vasbetonból készülnek, kivéve az 5,4 méteres fal- vagy oszlopköznél kisebb előregyártott födémszerkezethez csatlakozó vasbeton koszorút
- a tartószerkezet 1,5 méternél hosszabban kinyúló konzolt tartalmaz
A kiviteli tervnek különböző részei lehetnek a szakágaknak megfelelően (építészet, statika, gépészet, elektromos). Nézzük meg, mikor szükséges a statikai kiviteli terv a jogszabály előírásai alapján (akkor is, ha a fentiek nem állnak fenn):
- az épület tartószerkezete vagy annak elemei monolit (helyszínen öntött - a szerk.) vasbeton, kivéve a 6,6 m-es fal- vagy oszlopköznél kisebb előregyártott födémszerkezethez csatlakozó vasbeton koszorút
- az épület teherhordó szerkezetének támaszköze 5,4 m-nél nagyobb (kivéve előző pont)
- előregyártott födémszerkezet 6,6 m-es fal- vagy oszlopköznél nagyobb
Ez azt jelenti, hogy ha pl. előregyártott E gerendás födémet tervezünk építeni, és annak fesztávolsága (falköz távolsága) 5,0 m, akkor hiába öntünk mellé monolit vasbeton koszorút, attól még nem lesz kötelező érvényű a kiviteli terv elkészíttetése.
Ha viszont nem előregyártott födémmel szeretnénk építeni a házat, akkor 5,5 m-es falköz távolságnál már szükséges statikai kiviteli terv készítése.
Fentiek alapján egy tetőszerkezethez (ami a legtöbb esetben faszerkezetű) és nagyobb a támaszköze, mint 5,4 m, akkor már kell fedélszerkezeti tervet kell készíttetni.
Mikor ajánlott tartószerkezeti (statikai) kiviteli terv készíttetése?
Minden olyan esetben javasoljuk elkészíttetni a kiviteli tervet, amikor kicsit bonyolultabb elrendezésű az épület (nem egy kockaházról van szó), hiszen a kivitelező vagy rutinnal rendelkezik vagy nem (ezt általában nem tudjuk előre, csak sejthetjük), illetve egy jól átgondolt és megtervezett épületen több lesz a megspórolt pénz, mint amennyibe a kiviteli terv kerülni fog, hiszen a megoldások nem a kivitelező rögtönzéseire vannak bízva.
Ne tekintse a kiviteli terv elkészíttetését egy felesleges, "muszáj megcsináltatnom mert ez a törvény" jellegű kiadásnak, mert nem az! Több, mint 20 év tapasztalatából tudom bátran mondani, hogy több hasznot hoz, mint amennyi pénzt elvisz.
A kivitelezők versenyeztetése könnyebben lebonyolítható, amennyiben rendelkezésünkre állnak a kiviteli tervek, hiszen mindenki pontosan ugyanarra a műszaki tartalomra fog ajánlatot adni, illetve a kivitelezők kontrollálása, számonkérése is egyszerűbb és vitamentesebb kiviteli tervek birtokában, ahol nem csak a csomóponti megoldásokat, hanem az anyagminőségeket is a kiírt tervek alapján kell biztosítani.
A kivitelezőnek is egyszerűbb és megnyugtatóbb, ha az épület egyes részeinek csomóponti megoldásait nem neki kell kitalálni, hanem a tervező által meghatározott és előre jól kitalált megoldásokat kell alkalmaznia. A tervezési folyamat meglehetősen komplex folyamat. Sok mindent kell mérlegelni minden egyes csomópont kitalálásakor, megtervezésekor. Ezt a folyamatot nem célszerű a kivitelező rögtönzésére bízni.
Keressen bennünket, hogy nyugodtan tudjon aludni.
Statikus szakvélemény és engedélyezési, kiviteli tervek statikai tervfejezetének készítése itt:
+36-30-305-3397